top of page

7 rodzajów spotkań networkingowych


Jak budować sieć kontaktów biznesowych?


W dzisiejszym świecie, networking jest kluczowym elementem budowania relacji biznesowych. Spotkania networkingowe to doskonała okazja do poszerzania swojej sieci kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami i profesjonalistami z danej branży. To także świetny sposób na pozyskiwanie informacji na temat potencjalnych klientów czy partnerów biznesowych. Dzięki networkingowi możemy poznać potencjalnych partnerów biznesowych, którzy mogą otworzyć przed nami nowe horyzonty.

Networking niesie ze sobą szereg zalet i korzyści, m. in.:

- dostęp do najnowszych informacji ze świata biznesu,

- wskazówki od bardziej doświadczonych przedsiębiorców,

- rozwój i podniesienie kompetencji,

- możliwość zwiększenia rozpoznawalności marki,

- szansa na nawiązanie potencjalnej współpracy

- znalezienie potencjalnych inwestorów


Spotkania networkingowe są świetną okazją aby zawrzeć nowe znajomości biznesowe.

 

Jakie są rodzaje spotkań networkingowych?

Eventy networkingowe mogą mieć wiele form i odbywać się w różnych miejscach, w zależności od potrzeb i upodobań uczestników. Oto kilka przykładowych propozycji:

 

1. Seminaria branżowe

Niezwykle interesującym rodzajem spotkań networkingowych są seminaria branżowe, organizowane w celu przybliżenia uczestnikom problemów i trendów związanych z konkretną branżą. Tematy poruszane podczas seminariów są bardzo istotne szczególnie dla startupów i firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy. Podczas tego rodzaju spotkań eksperci branżowi dzielą się swoją wiedzą, udzielając porad i ukazując techniki i strategie pomocne w zdobywaniu bazy klientów, a co za tym idzie w rozwoju biznesu. Ten rodzaj eventów jest doskonały dla osób którym zależy na samorozwoju.

 

2. Warsztaty

Warsztaty są podobne do seminariów branżowych pod tym względem, że również skupiają się na konkretnej branży i zagadnieniach z nią związanych. Uczestnicy warsztatów mają jednak możliwość nabycia wiedzy nie tylko teoretycznej, lecz również praktycznej. Organizatorzy warsztatów często przygotowują prezentacje i ćwiczenia, w których chętne osoby mogą wziąć udział. Głównym atutem tych spotkań jest opieka i pomoc ze strony specjalistów oraz bardziej doświadczonych firm.

 

 

3. Targi pracy

Do przykładów spotkań networkingowych zaliczyć możemy także targi pracy, organizowane zazwyczaj przez uczelnie wyższe i inne ośrodki kształcenia, choć nie tylko. Tego typu wydarzenia kierowane są przede wszystkim do osób dopiero wchodzących na rynek pracy, studentów i stażystów, chcących rozpocząć budowanie sieci kontaktów. W targach pracy czynny udział biorą przedstawiciele wielu różnorodnych firm, którzy są otwarci na interakcje z innymi uczestnikami, w tym na udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania na temat firmy czy też branży ogólnie. Wielu z nich ma także stanowiska z ofertami pracy, gdzie można złożyć CV i ubiegać się o posadę w danej firmie.

 

4. Konferencje

Wiele branż organizuje konferencje, podczas których przedstawiciele firm mogą zebrać się w jedno miejsce i nawiązać ze sobą kontakt, poprzez rozmowę i prezentacje. Konferencje dają pole do dyskusji i wymiany zdań na tematy branżowe oraz inne zagadnienia. Jest to dobra okazja aby poznać środowisko w którym się obracamy, a także, z racji dużej ilości uczestników, znacznie poszerzyć grupę kontaktów.

 

5. Speed networking

Tego rodzaju wydarzenie to przyspieszona wersja klasycznego networkingu. Polega to na tym, że osoba biorąca udział spotyka się osobiście z innym uczestnikami. Tym razem dzieje się to jednak nie w grupie, a na osobności.Rozmówcy mogą zadać sobie nawzajem kilka pytań, wymienić się poglądami, wskazówkami, a nawet danymi kontaktowymi. Jest to więc bardziej spersonalizowany rodzaj meetingu, który również daje nam szansę na rozwinięcie sieci kontaktów, a nawet uformowanie potencjalnej współpracy.

 

6. Spotkania wirtualne

W dobie internetu, coraz więcej eventów i konferencji odbywa się za pośrednictwem platform internetowych i portali społecznościowych. Jedną z metod kontaktu są też wiadomości e-mail oraz powiadomienia, dzięki którym potencjalni uczestnicy mogą otrzymywać informacje dotyczące przyszłych spotkań. Chętni mogą dołączyć do dedykowanej im grupy lub kanału, a następnie brać udział w spotkaniach wirtualnych w celach networkingowych. Osoby uczestniczące w wideokonferencjach zazwyczaj posługują się wcześniej przygotowanymi prezentacjami lub filmami. Zazwyczaj istnieje też możliwość utworzenia serii pytań i odpowiedzi, dzięki czemu biorący udział mogą uzyskać wiele cennych wskazówek.

 

7. Spotkania typy happy hour

Są to najmniej formalne ze spotkań networkingowych. Mają miejsce zazwyczaj w restauracji lub barze, które zostały uprzednio wynajęte przez organizatorów. Uczestnicy tego typu wydarzeń mogą w luźnej i spokojnej atmosferze nawiązać nowe znajomości. Interakcje te są mniej zobowiązujące i znacznie bardziej personalne. Wszyscy mają do dyspozycji przekąski i napoje, a także wygodne miejsca do siedzenia.  

Nasza firma z przyjemnością podejmie się organizacji różnego rodzaju spotkań networkingowych. Zarówno formę jak i przebieg wydarzenia dopasujemy do upodobań i potrzeb uczestników.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page