top of page

Jak rozwinąć własny startup?

Założenie firmy i utrzymanie jej na rynku od zawsze stanowiło ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z licznymi kosztami i ciężką pracą, dlatego też koniecznym jest generowanie odpowiednio wysokiego przychodu. Szczególnie tyczy się to startupów, a więc młodych, początkujących firm, które stawiają na innowację i mają na celu wprowadzenie na rynek nowych produktów.


Dla wielu startupów głównym i najważniejszym celem jest skalowanie biznesu i prężny rozwój firmy. Osiągnięcie tych zamiarów może przyciągnąć uwagę inwestorów, klientów i mediów, znacznie poprawiając pozycję firmy na rynku. Jednakże warto pamiętać, że wzrost dla samego wzrostu spowoduje jedynie niedobory kadrowe i przytłoczenie. Wkroczenie do świata biznesu bez uprzedniego przygotowania i ustalenia pewnych kwestii może się okazać posunięciem ryzykownym i pochopnym. Działania marketingowe nie zawsze są wystarczające, szczególnie jeśli nie jesteśmy do końca pewni na czym należy się skupić. Dlatego tak ważne jest zapewnienie solidnych podstaw biznesowych przed wdrożeniem kroków mających na celu rozwój startupu.Zespół powinien przyjrzeć się wielu kwestiom mającym na celu rozwój startupu.

 


1. Zrozumienie rynku docelowego

Jedną z najbardziej kluczowych kwestii którą należy się zająć już na początku jest dokładne zbadanie i zapoznanie się z grupą, na którą mają składać się docelowi konsumenci naszych produktów bądź też usług. Działania, które warto podjąć to między innymi:

·         zdefiniowanie danych potencjalnych klientów, takich jak np. wiek, płeć, dochody, lokalizacja,

·         analiza i przeprowadzanie ankiet rynkowych na temat potrzeb, zainteresowań i obiekcji poszczególnych grup społecznych,

·         określenie oczekiwań i preferencji klientów docelowych,

·         zapoznanie się z trendami obecnymi w social mediach, a także sposobami w jakie poszczególne platformy mogą być użyte do osiągnięcia celów biznesowych,

·         analiza produktów, treści i stron internetowych firm konkurencyjnych.

 


2. Długoterminowa strategia

Ustalenie długoterminowych celów to klucz do stworzenia udanego modelu biznesowego, który nada firmie spójny kierunek i motywację, zapobiegnie chaosowi, a także zapewni pracownikom komfort i pewność. Uprzednie oszacowanie celów pozwoli startupom skoncentrować się na konkretnych zadaniach i kwestiach, co z kolei może przyczynić się do wzrostu produktywności firmy. Podczas planowania warto postarać się, aby nasze cele były:

·         mierzalne – pozwoli dostrzec postępy, co z kolei wzmocni motywację wśród zespołu,

·         precyzyjne – każdy plan powinien konkretnie określać przebieg, osoby zaangażowane i działania,

·         umiejscowione w czasie – kluczowym jest aby cele zawierały ramy czasowe, co usprawni pracę zespołu i zwiększy motywację,

·         istotne – wszystkie potencjalne plany powinny być dopasowane do misji firmy, jej specyfiki oraz organizacji, a przede wszystkim powinny mieć na celu rozwój i generację zysku.

 

 

3. Obecność w sieci

Nie da się ukryć, że od dłuższego czasu żyjemy w erze cyfrowej, a potencjalni klienci preferują robić zakupy przez internet oraz szukać informacji na temat konkretnych produktów za pomocą przeglądarki Google. Dlatego też jednym z najważniejszych kroków, dzięki którym nasz startup będzie miał znacznie większe szanse na odniesienie sukcesu, jest zadbanie o widoczność firmy w sieci. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z dotarciem to wielu grup, szczególnie młodych ludzi. Przykładowe działania, które mogą być najbardziej korzystne dla naszej działalności to:

·         zaprojektowanie i założenie strony internetowej zawierającej najważniejsze informacje na temat firmy i dostarczanych usług/produktów,

·         prowadzenie bloga firmowego, który dostarczy klientom podstawowych treści na tematy związane z branżą w której działamy,

·         utworzenie platformy internetowej umożliwiającej handel elektroniczny i zakupy online,

·         obecność w social mediach, takich jak np. Facebook czy Instagram,

·         wykorzystanie narzędzi marketingowych takich jak np. Google Ads czy Google Analytics, które pomogą w prowadzeniu ewentualnych kampanii reklamowych.

 

 

4. Analiza konkurencji

Jeśli mamy na celu rozwój naszej działalności, niezwykle ważne jest uważne przyjrzenie się konkurencyjnym przedsiębiorstwom. Chociaż obserwacje te mogą nie zapewnić natychmiastowego wzrostu firmy, jest to jeden z najważniejszych kroków na drodze do prosperującego biznesu. Warto więc poświęcić nieco czasu i energii na takie rzeczy jak:

·         zapoznanie się z firmami stanowiącymi największą konkurencję,

·         stworzenie profili konkurentów, zawierających najważniejsze informacje na temat ich usług, produktów, cen i strategii,

·         stworzenie listy naszych słabszych i mocnych stron, a następnie porównanie ich z konkurencją,

·         analiza działań marketingowych rywalizujących firm,

·         zbadanie relacji konkurencji z klientami.

 

 

5. Udział w eventach biznesowych

Startupy, jak sama nazwa wskazuje, to firmy które dopiero wkraczają na rynek pracy i nie są jeszcze znane szerszej publiczności. Oczywistym jest więc fakt, że sieć kontaktów tego typu przedsiębiorstw jest na początku niewielka, podobnie jak możliwości reklamowe i finansowe oraz doświadczenie w promowaniu produktów czy też zarządzaniu zespołem. Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na stopniowe zbudowanie własnej marki i nabycie nowych umiejętności jest udział w różnego rodzaju spotkaniach, organizowanych zazwyczaj przez większe firmy oraz agencje eventowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych usług w tym zakresie, jednak istnieją oczywiście rodzaje eventów, które są wybierane przez firmy najczęściej.

·         Spotkania networkingowe – mogą mieć wiele różnych form, od seminariów i warsztatów, po spotkania wirtualne oraz targi pracy. Pozwalają startupom na zbudowanie solidnej sieci kontaktów, nawiązanie znajomości z bardziej doświadczonymi przedsiębiorcami skorymi do udzielania wskazówek, a także na pozyskanie ewentualnych współprac czy sponsorów.

·         Roadshows – jest to seria spotkań i warsztatów, odbywających się w różnych lokacjach, podczas których firma może w unikalny sposób zareklamować swoje usługi, nawiązując przy tym bezpośredni kontakt z potencjalnymi konsumentami. Doskonałe rozwiązanie dla początkujących firm, którym zależy na wypromowanie produktu i zwiększeniu bazy klientów.

·         Konferencje – spotkania w których zazwyczaj uczestniczy dość pokaźna liczba osób z różnych firm, co pozwala na nawiązanie kontaktu z wieloma przedsiębiorcami na raz. Konferencje dają uczestnikom pole do wymiany zdań i dyskusji na temat najnowszych trendów oraz kluczowych dla biznesu kwestii.

·         Spotkania integracyjne – najmniej zobowiązujący rodzaj eventów, podczas których zespół może nawiązać ze sobą bliższy kontakt i poznać się lepiej, wykonując wspólnie różnego rodzaju aktywności. Spotkania integracyjne to świetne rozwiązanie dla nowych firm, w których pracownicy nie mieli jeszcze okazji dobrze się zapoznać i „dotrzeć”. Udział w tego typu eventach może pomóc przedsiębiorcom stworzyć przyjemną atmosferę w miejscu pracy oraz zgrany zespół.

 

 

6. Outsourcing i automatyzacja

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem do rozwoju startupu jest outsourcing i automatyzacja. Możemy delegować i zlecać zadania zasobom zewnętrznym, a w międzyczasie skupić się na swoich kluczowych kompetencjach, mocnych stronach i strategiach. Do największych zalet outsourcingu i automatyzacji należą:

·         szybki rozwój

·         pokonanie trudności związanych ze znalezieniem pracowników

·         zwiększona wydajność i produktywność

·         elastyczność

·         zmniejszenie kosztów

·         dostęp do zasobów wysokiej jakości

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page